Graduates of the Class of 2020 received the following scholarships through the Arrow Education Foundation:

 

Aarstad All American Boy & Girl – Drew Veflin & Alayna Falak

 

John Eric Bohle Scholarship – Jackson Pauley

Doug & Donna Carpenter  –  Megan Dockter

 

GW Case Scholarship –  Mason Morris, Hunter Waege & Aidynn Lenards

 

Dr Robert H Cockle Scholarship  – Hunter Waege

 

Davis Award & Scholarship – Riggins Bundy

 

Edward T Dayton Scholarship – Mason German, Jaylan Haight, Jolie Femrite & Hunter Waege

 

Ernie & LuAnn Edwards Scholarship – Emma Polchow

 

Jerald Eggen Scholarship – Mariah Whitlock

 

George B & Josephine J Elliott Scholarship – Kaia Erickson

 

Gesley Great Person Scholarship – Kelsey O'Farrell

 

Golden Age Service Club Scholarship – Margaret Meland

 

Stanley & Levern Graves Scholarship – Alayna Falak

USS Gustafson Scholarship – Drew Vefln

 

Dan & Kristin Hanten Memorial Scholarship – Casey Vocu & Maddilyn Spiering

 

Marty Kranz Scholarship – Siri Kranz

Nick & Florence Kranz Memorial Scholarship – Devon Isler

 

Charles Langenfeld Memorial Scholarship – Devyn Keller

 

Tim Lightfield Memorial Scholarship – Drew Veflin & Tyler VonEye

 

Jerry McElroy Male & Female Athlete of the Year Scholarship - Brandon Smith & Sophie Tietz

Jim Marking Scholarship – Cooper Heiser & Devyn Keller

 

DD & Agnes Miller Scholarship – Riggins Bundy

 

Roger O Pederson Memorial Scholarship – Jolie Femrite

 

Roger Rector Memorial Science Scholarship – Siri Kranz

 

Al Reese Math Scholarship – Ty Althoff

 

Donus D Roberts Forensics Scholarship – Nancy Flaherty

 

Larry Rohde Memorial Scholarship – Nathan Ingalls

 

Gretchen Roti Scholarship – Mason Evans 

 

Michael Rukstad Forensic Scholarship – Nancy Flaherty

 

Schoenbeck Fox Family Scholarship – Devyn Keller

 

Harry P Sigelman Scholarship – Marci Homola

 

Eric Tennis Scholarship – Cooper Heiser & Megan Hauger

 

Drake Alan Titze Scholarship – Sophie Tietz

 

Chelsea Ann Vilhauer Memorial Scholarship – Katheryn Buechler

Voegele Family Scholarship- Megan Hauger & Kyleigh Spier

Watertown Wrestling Booster Club Scholarship – Sam Stroup & Peyton Johnston

 

Watoma Club Scholarship – Jacob VanDusseldorp

Richard & Doris Wilkey Family of Arrows Scholarship – Sydney Ahlers

 

Darwin & Fern Williams World War II Scholarship – Casey Vocu

Class of 1981 Scholarship- Devyn Keller & Karlee Sadler

Harlene Werner Mitchum Scholarship- Giavanna Christian

Class of 1951 Scholarship- Jackson Kahre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO Box 730

Watertown SD 57201

 

605-882-5321

WatertownAEF@k12.sd.us

 

 

Office Location: 1030 Arrow Ave NE

Office Hours: M-F 9am-Noon & 1pm-3pm

  • Facebook Long Shadow
PCI Compliance Certificate 2019.jpg